Załącznik do zarządzenia nr 21/2020
dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Bąkowie i POZ w Biadaczu z dnia 31 sierpnia 2020 r.
REGULAMIN
Dotyczący wewnętrznych procedur bezpieczeństwa
w PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁEM PRZEDSZKOLNYM W BĄKOWIE I PRZEDSZKOLNYM ODDZIALE ZAMIEJSCOWYM W BIADACZU
UL. KASZTANOWA 1, 46-233 BĄKÓW
Dotyczących funkcjonowania oddziałów przedszkolnych i stosowanych celem przeciwdziałania epidemii COVID-19
§ 1
1.Regulamin określa zasady oraz procedury obowiązujące w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Bąkowie i POZ w Biadaczu dotyczące zapewnienia opieki nad dziećmi przedszkolnymi w okresie stacjonarnego funkcjonowania oddziałów przedszkolnych w związku z epidemią COVID-19, oraz zasady i procedury bezpieczeństwa w tym okresie.
- Przez używane w niniejszym Regulaminie określenia:
a) „szkoła” rozumie się budynek znajdujący się w Bąkowie, ul Kasztanowa 1 i budynek Przedszkolnego Oddziału Zamiejscowego w Biadaczu, ul. Kluczborska 23,
b) dyrektor szkoły rozumie się dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Bąkowie i Przedszkolnym Oddziałem Zamiejscowym w Biadaczu
§ 2
1. Wprowadza się szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne dla oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej.
2. Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Bąkowie i POZ w Biadaczu podejmuje decyzję, które dzieci mogą korzystać z oddziałów przedszkolnych w okresie obowiązujących wytycznych przeciwepidemicznych dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. O możliwości korzystania przez dane dziecko z opieki przedszkolnej rodzic powiadamiany jest telefonicznie, drogą elektroniczną bądź za pomocą komunikatorów internetowych.
3.Pierwszeństwo w korzystaniu z oddziałów przedszkolnych mają dzieci, których oboje rodzice pracują, bądź w sytuacji, gdy dziecko jest pod opieką tylko jednego rodzica, a ten rodzic pracuje.
4.W sytuacji większej liczby chętnych niż wyznaczonych miejsc, oraz spełniania przesłanek o których mowa w ust. 3 dyrektor szkoły celem przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego bierze pod uwagę miejsce pracy. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
5. Rodzic wyrażający chęć posłania dziecka do oddziału przedszkolnego, wypełnia oświadczenie. Wypełnienie oświadczenia jest warunkiem rozpatrzenia możliwości przyjęcia danego dziecka do oddziału przedszkolnego. Wypełnione i podpisane oświadczenie można przesyłać na adres poczty elektronicznej szkoły (psp.bakow@ao.kluczbork.pl) bądź poprzez umieszczenie w skrzynce pocztowej umieszczonej na budynku PSPzOP w Bąkowie , ul. Kasztanowa 1, lub pozostawić w sekretariacie szkoły.
6. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
7. Dzieci do oddziałów przedszkolnych przyprowadzane i odbierane są przez osoby zdrowe, głównie rodziców. W uzasadnionych przypadkach powinna to być jedna wskazana przez rodzica osoba upoważniona w formie pisemnej.
§ 3
1.Zapewnia się pracownikom środki ochrony osobistej niezbędne do bieżącego funkcjonowania placówki, takie jak jednorazowe rękawiczki, maseczki wielokrotnego użytku, płyny dezynfekujące do rąk, fartuchy z długim rękawem, przyłbice.
2.Zapewnia się regularne dezynfekowanie ciągów komunikacyjnych oraz toalet, w szczególności poręczy, barierek, klamek, uchwytów, włączników światła, krzeseł, blatów, toalet.
3. Dezynfekcja odbywać się będzie w sposób bezpieczny dla dzieci, i w miarę możliwości podczas ich nieobecności w danym pomieszczeniu.
4. Zabrania się przynoszenia dzieciom ich własnych zabawek i innych przedmiotów.
5. Zabawki znajdujące się na terenie oddziałów przedszkolnych będą regularnie myte i dezynfekowane, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
6.Sale oraz pomieszczenia w których znajdują się dzieci będą regularnie wietrzone.
§ 4
1.Znajdujące się na terenie szkoły boisko, plac zabaw dla dzieci przedszkolnych, z wyjątkiem piaskownicy, są dostępne dla dzieci będących pod opieką pracowników oddziałów przedszkolnych. Nie dopuszcza się jednoczesne przebywanie dzieci przedszkolnych i uczniów na boisku szkolnym i placu zabaw „Radosna szkoła”.
2. Sprzęt i urządzenia na placu zabaw powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
2. Nie dopuszcza się możliwości wyjść z grupą przedszkolną poza teren należący do szkoły.
3. Dyrektor w miarę możliwości będzie starał się ograniczyć do minimum przebywanie wewnątrz budynku szkoły i oddziałów przedszkolnych osób trzecich. Szkoła będzie zamknięta, wpuszczenie na jej teren odbywać się będzie jedynie w pilnych sprawach. Każda osoba wchodząca na teren szkoły zobowiązana jest do obowiązkowej dezynfekcji rąk z dozownika znajdującego się przy drzwiach wejściowych oraz zasłaniania nosa i ust.
4. Podczas kontaktu z osobami z zewnątrz, w tym z rodzicami zobowiązuje się pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Bąkowie i POZ w Biadaczu do założenia maski bądź okrycia z odzieży zasłaniającego usta i nos. Podczas przebywania z dziećmi osłona ust i nosa nie jest obowiązkowa.
5. Pracownicy administracji i obsługi technicznej, czyli sekretarz szkoły, konserwator nie może kontaktować się z dziećmi oraz nauczycielami i pomocą nauczyciela opiekującym się dziećmi.
§ 5
1. Grupy przedszkolne nie będą liczyć więcej niż 25 dzieci.
2. Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 16 m2, w przypadku liczby dzieci większej niż 5, powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejno dziecko z tym, że:
-powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2, jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie,
-powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2,5 m2, jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie.
3. Jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali.
4.Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odprowadzający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
5.Procedury przyprowadzani/odbioru i pobytu dziecka w oddziałach przedszkolnych określa załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.
§ 6
1.Dyrektor szkoły zobowiązuje się do opracowania harmonogramu pracy oraz list dzieci, nr telefonów rodziców/ prawnych opiekunów oraz nazwiska, imiona oraz nr telefonów opiekunów grup.
2.Zobowiązuje się opiekunów do ograniczenia kontaktu między sobą do minimum.
§ 7
1.Przed przyjęciem dziecka do oddziału przedszkolnego, każdego dnia wskazany przez dyrektora szkoły pracownik szkoły będzie mierzył mu temperaturę.
2.Rodzic wyraża zgodę na mierzenie temperatury swojemu dziecku (zgodnie z oświadczeniem – załącznik nr 1 ), wyrażenie zgody jest warunkiem rozpatrzenia możliwości przyjęcia danego dziecka do oddziału przedszkolnego.
3.W sytuacji gdy temperatura dziecka przekraczać będzie prawidłową temperaturę, ( powyżej 37 0 C) dziecko nie zostanie danego dnia przyjęte do oddziału przedszkolnego.
4.Mierzenie temperatury odbywać się może również w trakcie opieki nad dzieckiem, w wypadku wystąpienia podwyższonej temperatury dziecko zostanie zabrane do osobnego pomieszczenia, wyznaczonego przez dyrektora szkoły, gdzie oczekiwać będzie na odebranie przez rodzica. W budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Bąkowie, ul. Kasztanowa 1 – pomieszczenie na parterze nr 11 z oznaczeniem „Izolatka”. W budynku Przedszkolnego Oddziału Zamiejscowego w Biadaczu, ul. Kluczborska 23 – sala znajdująca się na parterze, na końcu korytarza należącego do oddziału przedszkolnego z napisem „Izolatka”.
5.W razie wystąpienia podwyższonej temperatury u dziecka, rodzic zostanie o tym fakcie powiadomiony natychmiast i zobowiązany jest zabrać dziecko z oddziału przedszkolnego w jak najszybszym czasie oraz skontaktować się z lekarzem rodzinnym.
6.Do oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną.
7. Dzieci do oddziału przedszkola są przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe/ procedury przyprowadzania, pobytu oraz wyjścia dziecka z oddziału przedszkolnego określa załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia/.
8. Procedury postepowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 pracownika szkoły lub dziecka przedszkolnego określa załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§ 8
1.W szkole funkcjonuje catering dostarczający obiady, dzieci podczas spożywania posiłków będą siedziały w jadalni w bezpiecznych odległościach. Posiłek jest odbierany w okienku wydawania przez nauczyciela przedszkola lub pomoc nauczyciela przedszkola.
2. Przed spożywaniem posiłków oraz zaraz po spożyciu i wyjściu dzieci z jadalni, sprzątaczka dezynfekować będzie powierzchnie oraz sprzęt, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
3.Wielorazowe naczynia oraz sztućce będą wyparzane w zmywarce szkolnej.
5.Zobowiązuje się opiekunów grup do zwracania dzieciom uwagi na regularne mycie rąk, oraz w miarę potrzeby pomaganie im w tych czynnościach.
§ 10
Regulamin zostaje wprowadzony w życie z dniem 01.09.2020 r. w drodze zarządzenia nr 21/2020 dyrektora szkoły z dnia 31.08.2020 r. .
Załącznik nr 1
do Regulaminu dotyczącego Wewnętrznych Procedur Bezpieczeństwa
w związku z ogłoszeniem stanu epidemii związanej z zakażeniem wirusem SARS-Co V-2
…………………………………………..
Miejscowość i data
………………………………………………………………………………………………...………
Imię i nazwisko matki; miejsce zatrudnienia
…………………………………………………………………………………………………...……
Imię i nazwisko ojca ; miejsce zatrudnienia
………………………………………………………
Imię i nazwisko dziecka
………………………………………………………
………………………………………………………
Adres zamieszkania
………………………………………………………
Telefon kontaktowy
OŚWIADCZENIE
Ja, niżej podpisany(a)…………………………………………………., niniejszym oświadczam, że :
- Stan zdrowia mojego dziecka jest dobry i nie występują u niego objawy typowe dla zakażenia wirusem SARS-Co V-2 (podwyższona temperatura, kaszel, katar, wymioty, itp.)
- Nie występują u mnie objawy ostrej infekcji dróg oddechowych, takie jak: gorączka, kaszel, duszności.
- Nie jest mi wiadome, aby w okresie 14 dni moje dziecko, ja, ani nikt z domowników miał kontakt z osobą, u której potwierdzono bądź podejrzewano zakażenie wirusem SARS-Co V-2
- Osoby, z którymi zamieszkuje dziecko nie są objęte kwarantanną, ani izolacją w warunkach domowych.
- Zobowiązuję się do przyprowadzania do oddziału przedszkolnego dziecka zdrowego bez żadnych objawów chorobowych.
- Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na każdorazowy pomiar temperatury ciała mojego dziecka przez opiekuna przy przyjęciu do oddziału przedszkolnego oraz na pomiar temperatury w trakcie trwania opieki.
- W przypadku wystąpienia u mojego dziecka niepokojących objawów chorobowych w trakcie pobytu w oddziale przedszkolnym, zobowiązuję się do odebrania dziecka w trybie natychmiastowym.
- O każdorazowej zmianie powyższych oświadczeń natychmiast powiadomię dyrektora Szkoły lub wychowawcę grupy.
Zobowiązuję się do:
a. zgłaszania zmian numerów kontaktowych
b. zgłaszania zmian miejsca pobytu dziecka
c. zgłaszania zmian dotyczących stanu zdrowia dziecka
- Zapoznałem(am) się z Regulaminem dotyczącym Wewnętrznych Procedur Bezpieczeństwa oraz wytycznymi dla rodzica i nie wnoszę do niego żadnych zastrzeżeń.
- Jednocześnie deklaruję pobyt dziecka w godzinach od………………..do…………………..
…………………………………………………………..
czytelny podpis Rodzica/Opiekuna
Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych
w okresie stanu epidemii COVID – 19
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (“RODO"), informujemy, że:
- Administratorem Pani/Pana/dziecka danych osobowych jest Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Bąkowie i Przedszkolnym Oddziałem Zamiejscowym w Biadaczu, Bąków, ul. Kasztanowa 1, nr tel. 774174902, adres e-mail: psp.bakow@ao.kluczbork.pl
- W przypadku pytań lub wątpliwości, czy dane w Przedszkolu są przetwarzane prawidłowo, można zwrócić się do wyznaczonego w placówce Inspektora Ochrony Danych, którym jest pan Andrzej Pawłowicz, adres e-mail: iod@ao.kluczbork.pl
- Celem przetwarzania Pani/Pana/dziecka danych osobowych jest realizacja statutowych zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych w Przedszkolu na podstawie art.6 ust.1 lit. c. RODO (wypełnienie obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze) w związku z ustawą Prawo oświatowe oraz ustawą o systemie oświaty. W niektórych sytuacjach przetwarzamy również dane osobowe na podstawie Państwa zgody, na podstawie art.6 ust.1 lit. a. RODO.
- W związku z wprowadzonym na terenie kraju stanem epidemii Pani/Pana/dziecka dane osobowe zawarte w Ankiecie Epidemiologicznej oraz w Oświadczeniu będziemy przetwarzać na podstawie art.6 ust.1 lit. d RODO – przetwarzanie z tytułu ochrony żywotnych interesów osób, których dane dotyczą oraz innych osób, a także na podstawie art.9 ust.2 lit. g RODO – przetwarzanie danych zdrowotnych w interesie publicznym, w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Pani/Pana/dziecka dane osobowe mogą być udostępniane organom publicznym na podstawie przepisów powszechnie obowiązującego prawa oraz zaufanym podmiotom, z którymi Szkoła posiada podpisane umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
- Nie przekazujemy Pani/Pana/dziecka danych osobowych poza teren Polski.
- Pani/Pana/dziecka dane osobowe przechowywane będą przez okres ustalony w Jednolitym Rzeczowym Wykazie Akt, zatwierdzonym przez Archiwum Państwowe w Opolu.
- W związku z przetwarzaniem Pani/Pana/dziecka danych osobowych, z wyjątkami zastrzeżonymi przepisami prawa, przysługuje Pani/Panu;
- prawo dostępu do danych oraz otrzymania ich kopii;
- prawo do sprostowania (poprawiania) danych;
- prawo do usunięcia danych;
- prawo do ograniczenia przetwarzania danych;
- prawo do przenoszenia danych;
- prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych;
- prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych pozyskanych na podstawie art.6 ust.1 lit a RODO, przy czym jej wycofanie nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed wycofaniem;
- prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych) – w przypadku, gdy uważa Pani/Pan, że przetwarzamy Pani/Pana dane niezgodnie z prawem.
- Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest:
- obowiązkowe – w przypadkach wynikających z ustawy Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego;
- dobrowolne - w przypadkach, w których wyrażono zgodę na przetwarzanie danych.
- Przetwarzanie Pani/Pana/ dziecka danych osobowych nie będzie podlegało zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.
Załącznik nr 2
do Regulaminu dotyczącego Wewnętrznych Procedur Bezpieczeństwa
w związku z ogłoszeniem stanu epidemii związanej z zakażeniem wirusem SARS-COVID-19
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
1. Zabrania się wchodzenia rodzicom do szatni i sal oddziałów przedszkolnych.
2. Przy wejściu do budynku znajduje się płyn do dezynfekcji, z którego korzystają wszyscy dorośli.
3. Rodzic zobowiązany jest do bieżącego przekazywania informacji o stanie zdrowia dziecka i czy któryś z członków rodziny jest objęty kwarantanną lub wykazuje objawy choroby COVID 19.
4. Przyprowadzenie dziecka do oddziału przedszkolnego odbywa się w godzinach 7.00 -8.45
5.Przed drzwiami wejściowymi do oddziału przedszkolnego upoważniony przez dyrektora pracownik ma obowiązek zmierzyć temperaturę ciała dziecka za zgodą rodzica.
6.Dziecko odbierane jest przez nauczyciela przed szatnią.
7.Rodzic przyprowadza dziecko zdrowe do oddziału przedszkola ; nie może wykazywać ono objawów choroby czy przeziębienia (katar , kaszel, łzawienie oczu, ból brzucha, gorączka, lub inne niepokojące objawy )
8.W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci, osoba mierząca temperaturę prosi rodzica o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem. W przypadku odmowy zabrania przez rodzica dziecka pracownik zawiadamia dyrektora szkoły.
9. Rodzic ma zaopatrzyć swoje dziecko, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z oddziałów przedszkolnych/ zgodnie z wytycznymi GIS obowiązującymi w danym okresie.
ZASADY POBYTU DZIECKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
1. Nauczyciel ma obowiązek przypomnieć dzieciom jak prawidłowo myć ręce i zachować procedury bezpieczeństwa podczas pobytu w oddziale przedszkolnym.
2. Dzieci nie mogą przynosić swoich zabawek.
3. Dzieci bawią się w bezpiecznej od siebie odległości:
- nie przytulają się,
- dzieci nie wymieniają się zabawkami,
- nie podajemy rąk podczas witania i zabaw.
4. Obowiązuje zakaz mycia zębów przez dzieci w czasie pobytu w oddziale przedszkolnym.
5. Zapewnia się spożywania posiłku przez dzieci w odpowiednich odstępach ( np. podzielenie dzieci na grupy.)
PROCEDURA WYJŚCIA DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
1.Odbiór dzieci odbywa się:
-z Oddziale Przedszkolnego w Bąkowie w godz. 13.00-13.30 i 15.00-16.00,
-z Przedszkolnego Oddziału Zamiejscowego w Biadaczu w godz. 13.00- 13.30, 14.00 -14.30 i 15.00-16.00
2. Rodzice informują pracownika szkoły o chęci odbioru dziecka:
- czekają w odpowiednich odległościach przed drzwiami wejściowymi do oddziału przedszkolnego i posiadają środki ochrony osobistej (maseczka, rękawiczki ).
3. Opiekun ubiera dziecko w szatni i przekazuje rodzicom.
Dla bezpieczeństwa procedura wejścia i wyjścia odbywa się sprawnie i szybko.
Zobowiązuje się rodziców do tego, aby w miarę możliwości, dziecko do oddziału przedszkolnego przyprowadzane i odbierane było przez tego samego opiekuna.
Załącznik nr 3
do Regulaminu dotyczącego Wewnętrznych Procedur Bezpieczeństwa
w związku z ogłoszeniem stanu epidemii związanej z zakażeniem wirusem SARS-CVID-19
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronowirusem lub zachorowania na COVID-19 w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Bąkowie i Przedszkolnym Oddziałem Zamiejscowym w Biadaczu
Pracownik:
- Do pracy w oddziałach przedszkolnych mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów sugerujących występowanie choroby zakaźnej. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Pracownicy są zobowiązani do samoobserwacji oraz przestrzegania profilaktyki zdrowotnej dotyczącej ich samych.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odizolować od innych osób przebywających w danym czasie w przedszkolu umieszczając go w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu.
a) W Oddziale Przedszkolnym w Bąkowie - sala nr 11 na parterze budynku z napisem na drzwiach „Izolatka”.
b) W Przedszkolnym Oddziale Zamiejscowym w Biadaczu– sala znajdująca się na parterze, na końcu korytarza należącego do oddziału przedszkolnego z napisem „Izolatka”.
- W wyżej opisanej sytuacji należy kontaktować się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu, a w przypadku zalecenia lekarza także z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Kluczborku pod następującymi numerami telefonów:
- 77 418 22 57 lub 77 447 20 03 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 15:00)
- 601 226 721 (całodobowo 7 dni w tygodniu – telefon alarmowy PSSE Kluczbork)
- W przypadku nasilających się objawów i znacznego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- Pomieszczenia, w których przebywał pracownik należy poddać gruntownemu myciu i dezynfekcji.
- W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora szkoły, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne.
- W przypadku, gdy pracownik oddziału przedszkolnego został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor szkoły w porozumieniu z państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.
- W przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia koronawirusem u osoby przebywającej w oddziale przedszkolnym należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w częściach placówki, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecić stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.
- W przypadku wątpliwości należy konsultować się z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Kluczborku celem uzyskania porady.
- W miejscach ogólnodostępnych- tablice ogłoszeń znajdują się numery telefonów stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych.
Dziecko:
Do oddziałów przedszkolnych mogą uczęszczać wyłącznie dzieci zdrowe bez objawów sugerujących chorobę zakaźną.
- W sytuacji, gdy dziecko będące pod opieką w oddziale przedszkolnym wykazuje objawy określone jako kryteria kliniczne, należy je odizolować od innych dzieci i personelu (pozostawić w izolatce pod nadzorem wyznaczonego opiekuna) oraz niezwłocznie poinformować rodzica o konieczności odebrania dziecka w trybie pilnym z jednostki.
- W przypadku braku możliwości umieszczenia dziecka w Izolatce (np. brak możliwości sprawowania opieki z uwagi na brak wystarczającej liczby opiekunów) należy wydzielić obszar z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób, w którym będzie można odizolować dziecko wykazujące objawy chorobowe.
- Rodzic jest zobowiązany w jak najkrótszym możliwym terminie odebrać dziecko wykazujące objawy chorobowe z oddziału przedszkolnego. Zaleca się wówczas kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu, a w przypadku zalecenia lekarza także z miejscową stacją sanitarno – epidemiologiczną.
- Jeżeli stan dziecka pogarsza się i występują objawy, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka, a kontakt z rodzicem nie jest możliwy, opiekun może podjąć decyzję o wezwaniu zespołu ratunkowego.
- Rodzic każdorazowo jest zobowiązany poinformować dyrektora szkoły o wyniku konsultacji lekarskiej, w szczególności w przypadku stwierdzenia u dziecka podejrzenia zakażenia koronawirusem.
- W przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia koronawirusem u dziecka przebywającego w oddziale przedszkolnym, należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w częściach placówki, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecić stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie
gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.
- W przypadku wątpliwości należy konsultować się z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Kluczborku celem uzyskania porady.