Nasze zajęcia...
Czyste powietrze
313 XII 2023 r. zostały przeprowadzone zajęcia ekologiczne dla dzieci 6-letnich z OP w Bąkowie, POZ w Biadaczu oraz OP w Kuniowie pt. : „Czyste powietrze – jego znaczenie dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin” w ramach projektu „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w gminie Kluczbork”
Dzieci miały okazję poznać właściwości fizyczne powietrza, dokonać obserwacji i określić stopień jego zabrudzenia oraz uzasadnić konieczność ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. Metodą działań praktycznych zbudowały filtr wodny. Dyskutowały o znaczeniu czystego powietrza dla życia na Ziemi.
Zajęcia urozmaicone były puzzlami, piosenką i tańcem oraz zagadkami. Była też burza mózgów – Jak chronić powietrze przed zanieczyszczeniami?
Grupa szybko się zintegrowała poprzez:
- wyszukanie kropelki wody ze swoim imieniem /naklejka na koszulkę
- wybór koloru szarfy/ na podstawie kolorów powstały grupy robocze
- pracę w grupach
- zajęcia rytmiczno – wokalne
Zajęcia zakończono rozdaniem Dyplomów Miłośnika Przyrody, wspólnym zdjęciem oraz rozmowach przy zdrowym kompocie i dietetycznych ciasteczkach.
Zajęcia warsztatowe w kl. V-VIII
15 lutego odbyły się pierwsze zajęcia o tematyce ekologicznej realizowane w ramach projektu „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w Gminie Kluczbork” realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki.
Celem zajęć było podniesienie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne, w tym czyste powietrze. Zajęcia miały charakter pokazowy, eksperymentalny. Na wstępie uczniowie przypomnieli sobie jakie związki chemiczne i pierwiastki wchodzą w skład powietrza, a tym samym dowiedzieli się, że powietrze jest bezbarwne, bez smaku i zapachu oraz przyjmuje kształt taki sam jak naczynie, obszar w którym się znajduje. W dalszej części zajęć zostali wprowadzeni w tematykę zanieczyszczeń powietrza. Została im zaprezentowana obserwacja powstawania smogu w butelce. Uczniowie dzięki temu poznali czynniki, które warunkują powstawanie smogu i że za nie odpowiedzialny jest w dużej mierze człowiek. Na zakończenie pierwszych zajęć uczniowie w grupach wypisywali na kolorowych karteczkach samoprzylepnych przyczyny, skutki i sposoby zapobiegania zanieczyszczeń powietrza, które będą wstępem do omówienia kolejnych zanieczyszczeń na drugich zajęciach.
22 lutego odbyły się drugie zajęcia ekologiczne, które rozpoczęły się od prezentacji wypisanych na kolorowych karteczkach przyczyn, skutków i sposobów zapobiegania zanieczyszczeń powietrza. Po fazie dyskusyjnej uczniowie w grupach przygotowali postery (reklamy) zgodnie z odpowiednią tematyką.
7
Zajęcia w kl. I - III
11 IV 2024 r. zostały przeprowadzone zajęcia ekologiczne dla uczniów z klas I-III PSP z OP w Bąkowie i POZ w Biadaczu w ramach projektu: „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w Gminie Kluczbork” realizowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki pt. „ Złap oddech, czyli czyste powietrze dla każdego”. Celem zajęć było wzbogacenie wiedzy uczniów na temat środowiska przyrodniczego i uświadomienie zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania względem przyrody. Podczas zajęć dowiedzieli się o substancjach, które szkodzą człowiekowi. Dyskutowali o skutkach zanieczyszczenia powietrza dla człowieka.
Zajęcia urozmaicone były zabawami badawczymi, które dostarczyły im wiedzy o właściwościach powietrza i o tym, że jest ono gazem. Umożliwiły nawiązanie emocjonalnego stosunku do zagrożeń wynikających z życia w zanieczyszczonym środowisku. Wyposażyły dzieci w wiedzę o możliwościach zapobiegania smogowi i podejmowania działań profilaktycznych.
Zajęcia zakończono rozdaniem Odznak Miłośnika Przyrody oraz wspólnym zdjęciem. Ewaluacja zajęć wykazała, że cele zostały zrealizowane. Uczestnicy zaangażowali się w wykonywanie zadań i bardzo podobała im się forma, w jakiej zajęcia zostały przeprowadzone.
Zajęcia ekologiczne pt.”Przewietrz głowę”.
W ramach projektu: „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w Gminie Kluczbork” realizowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki 09.05.2024 r. zostały przeprowadzone zajęcia ekologiczne dla dzieci z kl. I - III w PSP z OP w Bąkowie i POZ w Biadaczu pt.”Przewietrz głowę”.
Dzieci miały okazję przypomnieć sobie krążenie wody w przyrodzie, skupiły się na parowaniu i opadach, co było potrzebne w następnym etapie zajęć. Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia uzasadniły konieczność ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. Metodą działań praktycznych zbudowały płuca. Dyskutowały o znaczeniu czystego powietrza w życiu na Ziemi. Doszły do wniosku, że smog jest szkodliwy, szkodzi wszystkiemu na Ziemi. Poznały powody i zasady wietrzenia pomieszczeń.
Ewaluacja zajęć wykazała, że cele zostały zrealizowane. Uczestnicy zaangażowali się w wykonywanie zadań i bardzo podobała im się forma, w jakiej zajęcia zostały przeprowadzone. Dzieci z dużym zainteresowaniem włączały się w przeprowadzanie doświadczeń.
Zajęcia ekologiczne „Powietrze i jego tajemnice”
W dniu 11 września w ramach projektu „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w gminie Kluczbork” w klasach 1-3 odbyły się zajęcia ekologiczne pod tytułem „Powietrze i jego tajemnice”.
Celem zajęć było zapoznanie dzieci z właściwościami powietrza, jego rolą w życiu codziennym oraz wpływem zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie człowieka. W trakcie zajęć uczniowie wykonywali różne eksperymenty, które miały na celu zobrazowanie omawianych zagadnień oraz zachęcenie dzieci do dbania o czystość powietrza.
Zajęcia dostarczyły uczniom podstawowej wiedzy na temat powietrza i jego znaczenia dla życia na Ziemi. Przeprowadzone eksperymenty pozwoliły w przystępny sposób zobrazować fizyczne właściwości powietrza np. jego wszechobecność. Uczniowie zrozumieli, że mimo iż powietrze jest niewidoczne, jest niezbędne do życia.
1
Zajęcia ekologiczne „Nie dla smogu!”
Celem zajęć ekologicznych zorganizowanych w dniu 18 września 2024 r. w ramach projektu „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w gminie Kluczbork” było zapoznanie uczniów klas 1-3 z problematyką smogu oraz edukacja w zakresie jego wpływu na zdrowie i środowisko.
W trakcie zajęć dzieci miały okazję poznać mechanizmy powstawania smogu, przeprowadzić eksperymenty pozwalające na ocenę jakości powietrza oraz zrozumieć, jakie działania mogą podjąć, aby przeciwdziałać jego zanieczyszczeniom.
Po zakończeniu eksperymentów poruszyliśmy temat zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na zdrowie ludzi oraz środowisko. Dzieci dowiedziały się, skąd biorą się zanieczyszczenia i jak można ich unikać.
Wspólnie omówione zostały sposoby na dbanie o czyste powietrze: sadzenie drzew, ograniczanie używania samochodów, rezygnacja z palenia w piecach niewłaściwymi materiałami czy segregacja śmieci.
Dzieci zrozumiały, że smog jest realnym zagrożeniem, które można ograniczać poprzez proekologiczne zachowania.